Wyniki wyszukiwania:

pl
Brak notatek
Koszyk jest pusty
Wyślij do drukarki
Usuń
A A A
Narzędzia
G4-OG1

Działalność Grupy PGNiG w obszarze magazynowania koncentruje się na realizacji dwóch kluczowych celów strategicznych:

  • zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju polegające na utworzeniu i utrzymywaniu zapasów obowiązkowych gazu ziemnego zgodnie z wymogami Ustawy, zapas interwencyjny utrzymuje się w magazynach, które umożliwiają uwolnienie zapasów gazu w okresie 90 dni.
  • oraz wzroście efektywności funkcjonowania obszaru magazynowania, by po zrealizowaniu rozpoczętych projektów rozbudowy, pojemności zaspokoiła prognozowany popyt na usługi magazynowe. Po zakończeniu rozbudowy, całkowita pojemność magazynów gazu wysokometanowego w Polsce będzie wynosić ok. 3,1 mld m3 (34,4 TWh).

Dodatkowo podziemne magazyny gazu spełniają istotną rolę dla prowadzonej w Polsce działalności wydobywczej gazu ze złóż krajowych. Dzięki nimi wydobycie prowadzone jest w sposób optymalny i bezpieczny, gdyż umożliwia stałe wydobycie surowca przez cały rok, niezależnie od zapotrzebowania na gaz ziemny na rynku.

Magazyny zapewniają bezpieczeństwo i wsparcie m.in. dla sektora energetyki wiatrowej poprzez umożliwienie dostarczania energii elektrycznej produkowanej w oparciu o gaz ziemny w okresach, gdy wiatr nie wieje z odpowiednia siłą oraz dla sektora handlowego w celu zoptymalizowania transakcji zakupów i sprzedaży gazu ziemnego pod kątem zmienności jego cen.